Bugun...


Şevket Gölük

facebook-paylas
Depremlere Hazırlıklı Olmalıyız
Tarih: 10-02-2024 14:32:00 Güncelleme: 10-02-2024 14:32:00


Ülkemizin acı bir gerçeği olarak deprem riski her zaman üzerimizde dolaşmaktadır. Deprem kuşağı üzerinde bulunan güzel ülkemiz de maalesef deprem gerçeğini kabullenmemiş gibi yaparak yaşamaktayız.

Ülkemiz insanları ve ülke yönetiminde söz sahibi olan kurum/kuruluşlar deprem sonrası acil müdahaleleri, açılan yaralarımızı sarmayı öğrendi ama deprem öncesi yapılması gerekenleri öğrenemedi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi Başkanlığı'nın verilerine göre, Türkiye'de meydana gelen depremlerde büyük kayıplar yaşandı. Türkiye'de can kayıpları ve büyük yıkımlarla sonuçlanan son büyük depremler şöyle:

GÖLCÜK 1999 DEPREMİ

Kocaeli'nin Gölcük ilçesi merkezli 17 Ağustos 1999'da saat 03.02'de meydana gelen Richter ölçeğine göre 7.4 büyüklüğündeki depremde resmi kayıtlara göre Kocaeli başta olmak üzere Yalova, Sakarya, İstanbul, Bursa, Bolu, Zonguldak ve Eskişehir'de toplam 18 bin kişi öldü, 20 binden kişi yaralandı. 45 saniye süren depremde binlerce yapı yerle bir oldu.

DÜZCE 1999 DEPREMİ

Düzce'de 12 Kasım 1999'da meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki deprem, Ukrayna'dan da hissedildi. 30 saniye süren depremde 710 kişi hayatını kaybetti, 2 bin 678 kişi ise yaralandı.

VAN 2011 DEPREMLERİ

Van'da merkez üssü Tabanlı ilçesinde 23 Ekim'de 7.2, Edremit'te 9 Kasım'da ise 5.6 büyüklüklerinde meydana gelen 2 depremde 644 kişi yaşamını yitirirken, bin 966 kişi yaralandı.

ELAZIĞ 2020 DEPREMİ

24 Ocak 2020 günü Saat:20.55'te 6.7 büyüklüğünde Elazığ Sivrice ilçesi merkezli gerçekleşen depremi yaşadık. Meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından açıklanan acı bilançoya göre 41 yurttaşımız hayatını kaybetti, 1607 kişi yaralandı Ayrıca Çevrimtaş köyündeki tüm evlerin yıkılması adeta taş üstünde taş kalmaması ve ilçe merkezinde bulunan dilek sitesi adlı apartmanın tamamen yerle bir olur iken çevresindeki binaların ayakta durması bu depremin ilginç olduğu kadar yakından incelenmesi gereken olaylar olarak kayda geçirildi.

KAHRAMANMARAŞ 2023 DEPREMİ

6 Şubat 2023 tarihinde ülkemiz deprem gerçeğiyle bir kez daha yüzleşti. İlk deprem saat 04:17'de Kahramanmaraş'ı vurdu. Merkez üssü Pazarcık ilçesi olarak belirlenen sarsıntının büyüklüğünün 7,7 olarak kayıtlara geçti. Depremzedeler korku ve panik içerisindeyken ilk sarsıntıdan 9 saat sonra bölgede bu kez 7,5 büyüklüğünde sarsıntı meydana geldi. İlk depremde hasar alan onlarca bina da ikinci sarsıntıyla çöktü. Bu iki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 50 bin 500 olarak açıklandı. Deprem bölgelerinde yaklaşık 60 bin bina oturulmaz hale geldi. Depremler sonrası 90 gün süreyle bölgede olağanüstü hal ilan edildi. Kahramanmaraş, Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa OHAL bölgesi sayıldı. Deprem sonrası iletişimin kesilmesi, Kızılay’ın depremzedelere çadır satışı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın helallik istemesi ve 14 Mayıs’ta yapılacak olan genel seçimlerin ertelenmemesi ülke tarihinde yerini aldı.

Yukarıda sıraladığım ve ülkemizde gerçekleşen depremler gösteriyor ki ülkemiz deprem kuşağında olduğu halde gerekli tedbirler alınmamış, yapılan binalar yeterli düzeyde denetlenmemiş gözüküyor.

Jeolojik olarak en aktif deprem kuşağı üzerinde yer alan Türkiye'de; Kuzey Anadolu Fay Hattı, Doğu

Anadolu Fay Hattı ve Batı Anadolu Fay Hattı olmak üzere 3 adet fay hattı bulunmaktadır. Batı Anadolu Fay Hattı ülke nüfusumuzun yoğun olduğu İzmir, Aydın, Balıkesir, Manisa, Muğla, Denizli ve Uşak illerini kapsamaktadır.

Ülkemizde deprem ile ilgili araştırmalar ve bir çok teknik rapor hazırlayan bilim adamlarımız Elazığ depremi sonrası doğu Anadolu deprem fayının uyandığına dikkat çektiler. Bu fayın devamında sıralı olan Adıyaman, Kahramanmaraş ve Gaziantep illerimizin deprem tehlikesi olarak yüksek risk taşıdıklarını kamuoyu ile paylaştılar.

Ayrıca yıllardır yürürlükte bulunan imar yönetmeliği ve yapı denetleme yönetmelikleri bir an önce günümüz şartlarına göre ele alınmalıdır. Bu yönetmeliklerde üzerlerine görev düşen tüm kamu kurum ve kuruluşlar bir an önce deprem hazırlıkları nezdinde harekete geçmelidir. Bu yönetmeliklerden dolayı sorumluluk alan kamu kurumları, inşaat firmaları, müteahhitler, belediyeler ve denetleme kuruluşları eş güdümlü şekilde nasıl çalışmalı ve neler yapılmalı diye çalıştaylar, paneller, konferanslar düzenlenmeli, sonuçları da kamuoyu ile paylaşılmalıdır.

Her ne kadar tüm yapılan binalar ilgili bakanlıklar, imar ve belediye yönetmeliklerine göre inşa edilmeye çalışılsa da olası eksikliklerin ve yanlış uygulamaların önüne geçebilmek için tam bir yapı denetim sistemi uygulanmalıdır. Yapı denetim sisteminde görev alan denetim firmaları tam bir denetim yapabilmesi için firmalarda görev alacak mimar ve mühendisler denetim işinde ehil sahibi olmalıdır. Ayrıca bu denetim firmalarına sadece mimar ve mühendisin görev alması neticesi bir çok binanın yapı denetimi tam anlamıyla ve yerinde yapılamamakta olup sorumluluk imzaları masa başında atılmaktadır. Bunun önemine geçebilmek için yapı denetim firmalarında muhakkak Mühendis, Mimar yanında yardımcı teknik personel olarak Teknik Öğretmenlere, Teknikerlere, Teknisyenlere de görev ve sorumluklar verilmeli bilhassa zorunlu istihdamları sağlanmalıdır.

Afet ve acil durum yönetimi başkanlığı tarafından hazırlanan Türkiye deprem tehlike haritasında görüleceği gibi ülkemiz de deprem fayları bir çok ilimizden geçmektedir. Bu haritadaki büyük tehlikeli deprem fayları üzerindeki illerden başlayarak tüm ülkemizde bir depreme hazırlık seferberliği başlatılmalı ve bunun hep takipçisi olmalıyız.

2023 Kahramanmaraş depremi üzerinden tam bir yıl geçmiş olmasına rağmen maalesef halen ülke genelinde depreme hazırlık çalışmalrında çok gerideyiz. Deprem ile yaşamaya mecbur bir ülke olarak deprem tehlikesine karşı her türlü tedbirler bir an önce alınmalı, ülke insanları olarak depremlere hazırlıklı olmalı ve deprem riski ile yaşamayı öğrenmeliyiz.Bu yazı 475 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI