TOPLUM İÇİN İNOVASYON « Aydin Zirve Gazetesi – Günlük Aydın Haberleri – Son Dakika Haberleri

SON DAKİKA

TOPLUM İÇİN İNOVASYON

Bu haber 19 Nisan 2021 - 13:10 'de eklendi ve 24 views kez görüntülendi.

AYDIN GENÇ İŞ İNSANLARI DERNEĞİ‘TOPLUM İÇİN İNOVASYON’ AVRUPA BİRLİĞİ PROJESİ İLE SOSYAL GİRİŞİMCİLİK ÖNEMİNE VURGU YAPACAK

Aydın Genç İş İnsanları Derneği’nin AB ve Türkiye Arasında Sivil Toplum Diyaloğunun Desteklenmesi Hibe Programı- VI (CSD-VI) kapsamında geçtiğimiz Eylül ayında tam başvurusunu hazırlayıp sunduğu sosyal girişimcilik projesi başarılı bulunarak desteklenmeye hak kazandı.

‘Sosyal Girişimciliği Geliştirmek İçin Yenilikçi Yaklaşım’  (Innovative Approach for Developing Social Entrepreneurship) projesi, Aydın, İsveç/ Örkelljunga ve Hollanda/ Amsterdam’dan çeşitli sivil toplum kuruluşlarının ortaklığı ile 1 Nisan 2021-1 Haziran 2022 tarihleri arasında 15 ay süre ile uygulanacak.

Proje Ortakları Aydın’dan Aydin Girişimci Kadınlar Derneği (AGİKAD) ve Sosyal Etki ve Yenilikçilik Derneği (SOYED) ile Hollanda’dan International Labour Association (ILA) ve Isveç’den Integration for All ( IFALL)’dır. Aydın Valiliği ve TABIT (Tabit Akıllı Tarım Teknolojileri AŞ. (Vodafone Akilli Koy) )projede iştirakçi olarak yer almaktadır.

Projenin genel hedefi, Türkiye ile AB üye ülkeleri arasında sürdürülebilir sivil toplum diyaloğunun geliştirilmesine katkıda bulunmaktır.  Proje bütçesi 157.109,40 Euro olup, Yüzde 90’ı hibe, 10’u eş finansman olarak karşılanacaktır.

Projenin özel hedefi, Aydın, Hollanda ve İsveç’den ortak sivil toplum kuruluşları ile yerel ve ulusal düzeyde sürdürülebilir bir sosyal girişimcilik ekosistemi oluşturmak üzere, gençler arasında sosyal girişimcilik konusundaki bilgi, beceri ve farkındalık düzeyini artırmaya odaklanan bir sivil toplum diyaloğu gerçekleştirmektir. Projemiz ayrıca, daha iyi bir sivil diyalog için kamu, özel ve kamu sektör farkındalığını artırma çabası Türkiye’nin AB üyeliğinin önemi hakkında farkındalık yaratmayı hedefliyor.

Projenin hedef grupları sivil toplum kuruluşları, gençler, dezavantajlı kesimler, sosyal girişimciler, sosyal işletmeler, sosyal yatırımcılar, kamu otoriteleri ve özel sektördür. 

Proje ile ilgili değerlendirmelerde bulunan AYGİAD Yönetim kurulu başkanı Utku Uyanık;

‘ Projemiz ile, şu ana kadar Aydın’da bir sivil toplum kurumunun aldığı en yüksek hibeyi ilimize kazandırdık. Bu proje ile toplum ve yaşam alanımızda sorun ve fırsatları fark ederek bunları doğru değerlendirip, yenilikçi yollarla çözümler üretebilmek hedeflerimizin başında gelmektedir.

Aslında STK’ların misyonu, bu konuların tam da merkezindedir. Biz AYGİAD üyeleri olarak, bu misyonun AB’den destek alıp ülkemiz ve yurtdışındaki ortaklarımızla arkamıza kamununda desteğini alarak kurumsal bir yapı zeminine oturtmuş bulunmaktayız.

15 ay sürecek olan proje kapsamında sosyal fayda sağlamak adına kadınlara, engellilere, kırsal alanda yaşayanlara, girişimcilik projesi üretilerek sosyal kalkınmaya fayda sağlamak istiyoruz. 

Proje kapsamında sosyal medya hesapları, web sitesi ve online platform oluşturulacak, sosyal girişimcilik çalıştayları düzenlenecek, Hollanda ve İsveç’e ziyaretleri düzenlenecek. Buralardaki sosyal girişimcilik örnekleri incelenecek, bu ülkelerden ilimize ziyaretler yapılacak ve çalıştaylar düzenlenecek. Girişimcilik fikirleri yarışması düzenlenecek. Girişimcilik eğitimleri ve kurslar açılacak, ünlü girişimcilerle görüşmeler ve saha ziyaretleri yapılarak projenin sonunda kitap basılarak son bulacak. 

Ümit ediyoruzki, projenin sonunda gençlere, öğrencilere, dezavantajlı kesimden onlarca yüzlerce kişiye ulaşılıp onlara mentörlük yaparak yeni iş fikirleri geliştirip sosyal kalkınmaya fayda sağlarız.’

Bilgi İçin: Zeynep G. Aydoğan, Proje Koordinatörü / Basın İlişkileri Sorumlusu

T 0256 211 5051 E aygiad@aygiad.org.tr

C:\Users\taran\Desktop\INNO-SOCIA\INNO-SOCIA VISIBILITY\merkezi_finans_ve_ihale_birimi_logo_en.png
C:\Users\taran\Desktop\INNO-SOCIA\INNO-SOCIA VISIBILITY\csd_logo_en.png
C:\Users\taran\Desktop\INNO-SOCIA\INNO-SOCIA VISIBILITY\avrupa_birligi_baskanligi_logo_en.png

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.