T.B.M.M BAŞKANI VE TÜM MİLLETVEKİLLERİMİZE ÇAĞRIMIZDIR « Aydin Zirve Gazetesi – Günlük Aydın Haberleri – Son Dakika Haberleri

SON DAKİKA

T.B.M.M BAŞKANI VE TÜM MİLLETVEKİLLERİMİZE ÇAĞRIMIZDIR

Bu haber 03 Nisan 2021 - 20:12 'de eklendi ve 32 views kez görüntülendi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından onaylanan; kadınlara yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi/ ülkemizde bilinen adıyla İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’nin Cumhurbaşkanı kararı ile çekilmesi, Anasaya- Kanunlara ve uluslararası hukukta yerleşik kural olan: ”bir uluslar arası sözleşme nasıl yürürlüge girdiyse  aynı usulle bu sözleşmeden çekilme ilkesine aykırıdır.

Bu aykırılığı :T.B.M.M Başkanı ve milletvekilliği sıfatınız ile en iyi sizlerin bilmesi gerekir.  Zira:

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası:

II.Cumhuriyetn Nitelikleri Madde 2:
Türkiye Cumhuriyeti,toplumun huzuru,milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde,insan haklarına saygılı,Atatürk milliyetciliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan ,demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.

V.Devletin Temel Amaç ve Görevleri Madde 5:

Devletin temel amaç ve görevleri Türk Milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü,ülkenin bölünmezliğini,Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun  refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetini,sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal,ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya ,insanın maddi ve manevi varlığının gelişmesi için gerekli şartları sağlamaya çalışmaktır.

Kanun  Önünde Eşitlik Madde 10:

Herkes,dil,ırk,renk,cinsiyet,siyasi düşünce,felsefi inanç, din mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.

Kadınlar ve Erkekler eşit haklara sahiptir.Devlet bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür.Bu maksatla alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamaz.

Çocuklar, yaşlılar, özürlüler,harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alıncak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz.Hiç bir kişiye, aileye ,sınıfa veya zümreye, imtiyaz tanınamz.

Devlet organları ve idare makamları bütün işlemleride kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar.Hükümlerine göre ;kadın-erkek eşitligini temin eden ,kadına ve çocuklara yönelik şiddetle mücadele etmek üzere dönüştürücü önlemler alınmasını teşfik eden, kadının temel insan hakkına ilişkin  laik ve sosyal hukuk devleti ile bütünleşen İstanbul Sözleşmesinin uygulanması hayatidir.

Hukukun üstünlügünü korumak,insan haklarını savunmak ve korumak ve bu kavramlara işlerlik kazandırmak ,bu kavramlarla ilgili hukuki düzenlemeleri yapmak Yüce Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yetkisindedir . Cumhurbaşkanının görev ve yetkilerini düzenleyen Anayasanın 104. maddesinde Cumhurbaşkanı’na ”milletler arası sözleşmeleri onaylamak ve yayımlamak yetkisi ve görevi verilmiştir.Anayasa’nın 90.maddesi de nazara alındığında:İstanbul Sözleşmesi’nin feshine dair Cumhurbaşkanı kararı YOK HÜKMÜNDEDİR.

İstanbul Sözleşmesine ilişkin tasarruf yetkisi yasama organı olan T.B.M.M.dedir.Bu  nedenle görevlerinizi hatırlatarak sizleri:

KADINLARIN VE ÇOCUKLARIN ŞİDDETE KARŞI KORUNMALARI İLE YAŞAM HAKLARI,MADDİ, MANEVİ BÜTÜNLÜKLERİNE DOKUNULMAMA HAKLARINI GÜVENCEYE ALAN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NİN YAŞATILMASI İÇİN  GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ. BİZLERİN İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDEN VAZGEÇMSİ MÜMKÜN DEĞİLDİR . SİZLERİN ANAYASAL GÖREVLERİNİZİ YAPMASI İÇİN DAHA KAÇ KADININ, KAÇ ÇOCUĞUN ÖLMESİ, ANNESİZ KALMASI GEREKMEKTEDİR

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR.

EFELER KENT KONSEYİ

SAYGILARIMIZLA

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.