JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI AYDIN İL TEMSİLCİLİĞİ BASIN AÇIKLAMASI « Aydin Zirve Gazetesi – Günlük Aydın Haberleri – Son Dakika Haberleri

SON DAKİKA

JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI AYDIN İL TEMSİLCİLİĞİ BASIN AÇIKLAMASI

Bu haber 04 Kasım 2020 - 17:33 'de eklendi ve 93 views kez görüntülendi.

30.10.2020 günü, Türkiye saati ile 14:51’de, Sisam adası kuzeyinde Ege denizi içerisinde, yerin 16.54 km. derinliğinde sığ odaklı bir deprem meydana gelmiştir. Yaklaşık 16 sn süren Depremin merkez üssü, İzmir’in Seferihisar ilçesine 17.26 km. uzaklıkta olup aletsel büyüklüğünü AFAD 6.6, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma merkezi ise 6.9 (Mw) olarak bildirmiştir. Ana şoktan, 02.11.2020 12:54’e kadar geçen zaman diliminde,45’i 4 ve 4 Mw üzeri gerçekleşen 1621 adet artçı sarsıntılar bir müddet daha devam edecektir.Depremde en büyük hasarın olduğu Bayraklı ilçesinin yerleşim merkezi, Meles deltasının İzmir Körfezine açıldığı lokasyonda halen gelişimine devam etmektedir. Bayraklı ve Bornova ilçelerinin depremden en çok etkilenen bölümlerinde zemini oluşturan birim, Standart Penetrasyon direnci çok düşük, suya doygun, kalın, çok gevşek-çok yumuşak ve çoğunlukla ince daneli güncel dere alüvyonudur. Yeni deprem yönetmeliğine göre adı geçen birim ZE-ZF zemin  grubu olarak tanımlanmaktadır.

01.01.2019 tarihinde yürürlüğe giren yeni deprem yönetmeliği ve Yenilenmiş Türkiye Haritası verilerine göre, bölgede  standart tasarım yer hareketi (DD2) ye karşılık gelen 475 YIL tekrarlı depremlerin 50 yılda aşılma olasılığının %10 olduğu spektral büyüklük karşılığı ivme değeri 0.40-0.50 arasındadır(Bu değer,önceki deprem yönetmeliklerinde dahi Z4 zemin sınıfı içi 0.40 g değerinin altında değildir).

Bu veriler değerlendirildiğinde, merkez üssünden 70 km. uzaklıkta, ihmal edilebilecek kadar küçük bir ivme değerinin büyük bir afete yol açması KESİNLİKLE sorgulanmalıdır. Buna göre;

 • Binalar zemin koşullarına göre dizayn edilmemiştir.
 • Projeler doğru ancak inşaat uygulamaları yanlıştır.
 • Her şey doğru ancak sonradan binada yapılan modifikasyonlar (kolon kesme vs.) vardır.

Veya yukarıdakilerin hepsi bir araya gelerek Depremi afete dönüştürmüş, yüzlerce bina yıkılmış onlarca yurttaşımız yaşamını yitirmiştir.Bu deprem fay üzerinde olmasa bile binaların depremle yıkılabileceğinin ders alınacak bir örneğidir.İlimizde, olası bir depremin büyük çaplı bir afete dönüşmesi endişesini taşıyan Jeoloji Mühendisleri Odası, Kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütü kimliğinin kendisine yüklediği kamusal sorumlulukla yetkilileri göreve ve işbirliğine davet etmektedir.

Bu sebeple acilen;

 1. Yerleşim merkezlerinin planlama öncesi imar planına esas jeolojik-jeoteknik etütleri ve mikro bölgeleme etütleri ivedilikle tamamlanmalıdır.
 2. Kentleşme ve nüfus artışına paralel olarak yeni ve deprem tehlikesinin en az olduğu yerleşim alanların belirlenmesi çalışmalarına hız verilmeli, kentin gelişme aksı deprem güvenli alanlara kaydırılmalıdır.
 3. Aydın Büyükşehir Belediyesi ve diğer tüm ilçeleri kapsayacak şekilde deprem master planı çalışmalarına acilen başlanmalıdır.
 4. Fay yasası ülkemiz için artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Yasa koyucunun düzenlemeleri beklenmeden, il-ilçe yerleşim merkezleri içerisinden geçen diri faylar paleosismolojik çalışmalara açılmalı, depremlerin oluş zamanları, tekrarlama periyotları  ve konumları 1/1000 ölçekli haritalara işlenerek sakınım bantları içerisinde kalan binalar için gerekli önlemler alınmalıdır.
 5. Aydın Büyük Şehir Belediyesi bünyesinde “Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı” na bağlı ilgili şube müdürlükleri, eleman ve ekipman bakımından yeterli donanıma kavuşturulmalı, mevcut elemanların bilgi ve birikimleri tekrarlı eğitimlerle pekiştirilmelidir.
 6. İl ve ilçe belediyelerinde, jeoloji mühendisi istihdamı ivedilikle sağlanmalıdır.
 7. İnşaat aşamasında yapılan zemin ve temel etütleri ile etüt sonrası zemin iyileştirme işlemleri etkin kamusal denetime açık olmalı, çalışmalar arazide yerinde denetlenmeli, ayrıca yapı denetim sistemi içerisinde jeoloji mühendisleri mutlaka yer almalıdır.
 8. Özelikle 1999 yılı öncesi ruhsatlandırılmış binaların depreme karşı performansları il ilçe belediyeleri ve kamu kurumlarınca teste tabi tutularak kent sınırları içerisinde deprem güvenli yapı envanteri oluşturulmalıdır.
 9. Büyük Menderes ovası, geçmişten bugüne kadar tarım amacı ile kullanılmış, bu yönü ile mitlere, efsanelere ve özlü sözlere konu olmuştur. Ovalar, kamunun malı ve anayasanın güvencesi altındadır. Bayraklı’da meydana gelen deprem, suya doygun alüvyon zeminlerin fay olmadan da depremin büyük bir afete dönüştüğünü bir kez daha göstermişken, Şehir hastanesinin Işıklı köyü yakınlarında, ovanın ortasında inşa edilmesi akıl tutulmasıdır. Hastanenin inşası ile birlikte, yan parseller imar rantının kurbanı olacaktır.
 10. Toplumca deprem bilinci oluşturulması amacıyla ana okullarından başlayarak Afad eğitimi, orta öğretimden başlayarak jeoloji derslerinin verilmesi son derece hayatidir.

 

Jeoloji Mühendisleri odası olarak doğa kaynaklı afetlerde yaşamını yitiren tüm yurttaşlarımıza rahmet, yaralılara şifa ve gece gündüz demeden can kurtarmaya çalışan tüm arama kurtarma ekiplerine yürekten başarı diliyoruz.

Yakın gelecekte afet  ve felaketlere maruz kalmamak dileğiyle;

Geleceğimizin teminatı için, çocuklarımızı nasıl eğittiğimize, yarınlara nasıl hazırladığımıza bağlı olduğunu unutmamak lazımdır. Kamuoyuna saygılarımızla.

 

JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

AYDIN İL TEMSİLCİLİĞİ

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.