Çalıştaylar çözüm arayışlarının öncelikli olduğu çalışmalardır « Aydin Zirve Gazetesi – Günlük Aydın Haberleri – Son Dakika Haberleri

SON DAKİKA

Çalıştaylar çözüm arayışlarının öncelikli olduğu çalışmalardır

Bu haber 19 Ekim 2021 - 17:45 'de eklendi ve 11 views kez görüntülendi.

Değerli Meslektaşlarım,
Dün başlayan Anadolu Buluşması Marmaris – Yerel Medya Çalıştayı’nda konuşan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sayın Dilek Gappi’nin, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile ilgili yaptığı “Bazı cesur görünen topuklu efeler, ilk iş hemen yerel basına desteğini kesti” açıklaması maalesef çalıştayın amacına hizmet etmeyen çok talihsiz bir açıklama olmuştur. Böyle bir organizasyonda bu tür polemiklere girmek, sorunu doğru okuyamamaktır.
Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olarak katıldığım organizasyonda, Sayın Gappi’nin konuşmasını dinlerken kast ettiği kişinin, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Özlem Çerçioğlu olduğunu anlamakta zorlandım. İzmir’in ilçelerinde görev yapan 4 kadın belediye başkanı ile ilgili bir eleştiri yapıyor diye yorumladım.
Çünkü Aydınlı meslektaşlarım, tasarruf tedbirleri genelgesi ile abonelik ve bayram ilanlarına getirilen yasak sonrası, basın dilinde Advertorial dediğimiz tanıtıcı ilanların, günlük, haftalık, 15 günlük yayın organlarında, Aydın Büyükşehir Belediyesi ve diğer belediyeler tarafından yayınlanmaya devam edildiğini ifade ettiler.
Fakat konuşmanın hemen akabinde haberin, Başkan Çerçioğlu kast edilerek yapılması ve Sayın Gappi tarafından bu şekilde paylaşılması, beni ve çalıştaydaki birçok meslektaşımı hayrete düşürdü.
Değerli meslektaşlarım, soruna bir de şu açıdan bakalım; tahminime göre Aydın’da yayın yapan 65’i aşkın basın kuruluşu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden bu güne kadar ilan talep etmemiştir. Velev ki teklif götürmüş ve bu teklif reddedilmiş olsun. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin öncelikli tercihinin İzmir’de yayın yapan yerel gazeteler olması son derece haklı bir gerekçedir. Kaldı ki Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin, İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin yayın organına tasarruf tedbirleri genelgesi öncesi abone ve reklam desteği veriyor olması ve sonrasında genelge gereği bunu durdurması da yasal olarak son derece haklı bir tercihtir.
Hal böyle iken böylesine önemli ve anlamlı bir çalıştayın daha en başında, Sayın İGC Başkanı Gappi tarafından böyle bir polemiğin yaratılmış olması büyük bir talihsizliktir. İki belediye başkanını böyle bir polemik ile kıyaslamak, çalıştaya katılan basın mensuplarının dışında, eminim Sayın Çerçioğlu ve Sayın Soyer’i de son derece rahatsız etmiştir.
Cemiyet başkanları olarak ilimizdeki basın kuruluşlarının talepleri ve önerileri doğrultusunda projeler üretmek ve yaşanan sorunları ivedilikle çözüme kavuşturmak birinci önceliğimizdir. Bu tür çalıştaylar, bu polemiklerin çok ötesinde, çözüm arayışlarının öncelikli olduğu çalışmalardır.
Aydın Büyükşehir Belediyesi, Efeler, Germencik, Kuşadası, Didim, İncirliova, Nazilli ve ilimizdeki birçok belediyenin, kurum ve kuruluşun, yerel basının yanında yer alması, Anadolu ve Aydın basını adına çok değerlidir. Bu dayanışmayı görmezden gelmek, kamu adına birlikte verilen mücadeleye gölge düşürmekten öte bir işe yaramayacaktır. Çalıştayda, Aydın’ın ve Sayın Çerçioğlu’nun haksız bir eleştiri ile gündeme getirilmesinden Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olarak duyduğum rahatsızlığı ifade ediyor, Marmaris’ten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
Semra ŞENER
AGC Başkanı

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.