17 Ağustos 1999 « Aydin Zirve Gazetesi – Günlük Aydın Haberleri – Son Dakika Haberleri

SON DAKİKA

17 Ağustos 1999

Bu haber 13 Ağustos 2020 - 19:01 'de eklendi ve 133 views kez görüntülendi.

 

17 Ağustos 1999’da saat 03:02’de merkez üssü Gölcük olan 7.4 büyüklüğündeki 45 saniye süren ve resmi bilgilere göre;

18.373 kişinin yaşamını yitirdiği,

23.781 kişinin yaralandığı,

505 kişinin sakat kaldığı

285.211 ev ve 42.902 işyerinin hasar gördüğü,

Gölcük depreminin ardından 21 yıl geçti.

Depremde ortaya çıkan bu olumsuz tablo; afet zararlarının doğrudan belirleyicisi olan; düşük standartlarda, sağlıksız ve yasadışı bir yapılaşma, ranta dayalı hızlı ve düşük nitelikli kentleşme, bilimsel normlara dayalı olmayan arazi kullanım ve yer seçimi kararları, denetimsizlik ve özellikle tüm bu olumsuzlukları giderecek yasal düzenleme ve idari yapılanmaya ilişkin bütünlüklü bir çalışmanın olmayışının bir sonucunda ortaya çıkmıştır.

GEÇEN 21 YILA RAĞMEN DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK! 

Aradan geçen bunca yıla rağmen, ülkemizde deprem, sel, taşkın, heyelan, kaya ve çığ düşmesi gibi doğa olayları insan eliyle hala afete dönüşmeye devam ediyor.

ÜLKEMİZ HERAN YIKICI BİR DEPREMLE KARŞI KARŞIYA KALABİLİR!

İstanbul başta olmak üzere ülkemizin bir çok şehri ve Aydın’ ımız büyük bir deprem tehdidi altındadır. Olası depremin etkileri 1999 depreminden farklı olmayacaktır.

AYDIN’ DA YERLEŞİM YERLERİ FAY HATLARI ÜZERİNDE!

Ülkemizin pek çok yerleşim biriminde olduğu gibi, Aydında da  Büyük Menderes grabeni boyunca Denizli’den Ege denizine kadar uzanan fay hatlarının bir çoğu yerleşim bölgelerindedir. An itibariyle bu konu hakkında kentsel dönüşüm projeleri, yeni ve güvenli imar alanlarının oluşturulması, fay yasasının mecliste kabul görmesi ve benzeri bütüncül projelere sahip değiliz.

KENTLER SADECE DOĞAL AFETLERLE YOK OLMAZLAR, BİLİMİN VE ORTAK ÇALIŞMA AKLININ OLMADIĞI KENTLER YOK OLMAYA MAHKUMDUR!

Kentlerin yaşam sahnelerinden silinmesi ve/veya önemlerini kaybetmeleri, doğal afetler, savaşlar ve ekonomik geri kalmışlık ve benzeri durumlarla hasıl olur. Bu pencereden bakıldığında depremler özelinde kentimiz büyük bir risk altında olmasına rağmen, ekonomik geri kalmışlık, kenti ilgilendiren sektörel ekonomik projelerin olmaması ve buna bağlı olarak sosyo kültürel anlamda boşanma ve intihar oranlarının sürekli artması kentimizin geleceğini ciddi oranda tehdit etmektedir.

ŞİMDİ YENİ ŞEYLER SÖYLEMEK LAZIM!

Aydınımız, Aydın kentimiz için umut lazım, emek lazım, çalışmak lazım, gelecek lazım, sorunların üstesinden gelmek lazım, bunun için halkıyla, yerel ve mülki idaresiyle meslek odalarıyla kısaca her kesimiyle bir olmak beraber çalışabilmek lazım…

AYDINIMIZ TÜM SİYASİ ÇIKAR VE KAYGILARDAN BÜYÜKTÜR! AYDIN BİZ OLMAYI BAŞARAMAZSA YOK OLACAK!

Aydın kentimiz ve halkımızın depremler başta olmak üzere doğal afetlerden korunma ve sosyo ekonomik geleceği adına yerel ve genel iktidarın ortak akılla beraber çalışması ve hizmet etmesi şarttır. Aydın’lılık, kente sahip çıkmak ve geleceği tesis edebilmek bunu gerektirir.

MESLEK ODALARINA DAHA FAZLA SORUMLLULUK VERİLMELİ!

Jeoloji Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilciliği olarak kentimizin sorunları ve çözümleri adına çok önemli işler yapmaya çalışıyoruz, fakat sesimizi duyan yok! İnsanlarımız yaşamlarını yitirdiklerinde, şehirlerimiz yaşanmaz hale geldiğinde, sesimizi duymayan idarecilerimiz ne diyecek, ne yapacaklar?!

Meslek odaları kısır çekişme ve mücadeleden vazgeçmeli kendi alanlarında asli işlerini yaparak halka hizmet etmelidirler.

AYDIN KENTİ HİZMET KONUSUNDA ROL MODEL OLMALI!

Aydın kentimizi ve halkımızı ilgilendiren önemli konularda Milletvekilleri, belediye başkanları, mülki idarecilerimiz ve meslek odalarımız ortak hareket edecek ve çalışılabilecek bir mekanizma oluşturmalıdır. Zira Aydınlı olmak bunu gerektirir.

AYDIN! GELECEĞİN AYDIN, AYDINLIK KENTİDİR!

Şehrimiz ülkemizin batıya açık kapısı, ülkemizin her anlamda aydınlık yüzü, barışın, kardeşliğin ve sosyo ekonomik gelişmişliğin rol modeli olarak geleceğe gururla bakabilmelidir.

BU MEMLEKET BİZİM! AYDIN BİZİM!

Doğal afetler başta olmak üzere kenti ilgilendiren ve geleceğimizi karartabilecek her türlü soruna karşı beraber hareket edebilmeye odaklanarak çözüm aranmalı, mücadele edilmelidir.

Aydın kentinin ve halkının ruhunda ve özünde var olan, Kuvayi Milliye Ruhunu ortaya çıkarmaya, afetlerle mücadele ve  ekonomik milli mücadeleye ihtiyacımız olduğu ve meslek odamızın bu mücadelenin her noktasında olduğunu ve olmaya devam edeceğini gururla dile getirmekteyiz. Kamuoyuna saygılarımızla.

 

JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

AYDIN İL TEMSİLCİSİ

Hasan KURU

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.