Mehmet Fatih Atay jeotermale karşı halkın yanında « Aydin Zirve Gazetesi – Günlük Aydın Haberleri – Son Dakika Haberleri

SON DAKİKA

Mehmet Fatih Atay jeotermale karşı halkın yanında

Bu haber 25 Mayıs 2019 - 23:08 'de eklendi ve 479 views kez görüntülendi.

BASINA ve KAMUOYUNA

Germencik, Kızılcaköy, Yılmazköy, Karacasu… Aydınımızın dört bir yanı jeotermal kuyularıyla kuşatılıyor, kuşatılmak isteniyor.
Ne için hangi bedel karşılığında?
Avrupa’ya temiz enerji ihraç edebilmek için, sermayenin parasına para katması için, zenginin daha da zengin olması için; çocuklarımızın ilk gençlik yaşlarına geldiklerinde kanserle boğuşması uğruna..
Kadim zetinlerin kuruması sökülmesi yok edilmesi uğruna..
İncirin meyvenin sebzenin yaşam kaynağı değil zehir olması uğruna…
Portakal çiçeği kokusu değil çürük yumurta kokusu solumak uğruna…
Elin oğlu/kızı bir karış tarım toprağını pamuklara sararken bizim dönüm dönüm tarım toprağımızın hiç edilmesi uğruna…
İşte esasen hepinizin de bildiği gibi tam da bu nedenlerle Aydın halkı jeotermal istemiyor. Ve Anayasal hakkını kullanıyor: “Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşın görevidir.”
Anayasa böyle söylüyor. Aydınlı da jeotermale karşı durarak hem hakkını kullanıyor hem de ödevini yerine getiriyor. Hukuki kazanımlarını uygulatmak için dahi mücadele etmek zorunda kalıyor. Jeotermal şirketleri ise yatırımlarını hızlandırmak ve 2020’ye kadar jeotermal enerji üretimini %50 oranında arttırmak istiyor. Bunun içinse yasal tıkanıklıkları aşmak zorunda. İdari yargının halk lehine karar vermesini engellemek zorunda. Nasıl mı?
Geçtiğimiz hafta AKP milletvekillerince hazırlanan “torba kanun” teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu.
Kanun teklifi ile ‘Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu’nda da düzenleme yapılacak. Düzenlemeye göre;

“Jeotermal kaynak ve doğal mineralli su arama ve işletme faaliyetleri ile devlet ve il yolları, otoyollar, demir yolları, havaalanı, liman, baraj, enerji tesisleri, maden, petrol, doğalgaz, su isale hatları gibi kamu yararı niteliği taşıyan ya da gerçek veya tüzel kişilere ait diğer yatırımların birbirlerini engellemesi; jeotermal kaynak ve doğal mineralli su arama ve işletme faaliyetleri yapılamaz hale gelmesi; yatırım için başka alternatif alanların bulunamaması durumunda;
…jeotermal kaynak ve doğal mineralli su arama ve işletme faaliyetleri ve yatırımla ilgili karar, kamu yararı açısından yatırımların önceliği ve önemini tespit etmek üzere ilgili bakanlığın uygun görüşü alınarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından verilecek.”
Mevcut mevzuata göre ise Kalkınma Bakanlığı dahil üç bakanlığın imzası gerekiyor. Artık Enerji Bakanının imzası yetecek. Yani süreç hız kazanacak. Yani jeotermal şirketleri bu teklifi sevinçle karşılıyor.
Devam edelim;
“Bakanlık tarafından alınan bu kararlar, kamu yararı kararı yerine geçecek. Jeotermal kaynak ve doğal mineralli su arama ve işletme faaliyetinin yapılamaz hale geldiği alanın ruhsattan taksir edilmesine veya ruhsatın iptal edilmesine de Bakanlık tarafından karar verilecek.”
Yani, biz istediğimiz kadar bu jeotermal yatırımı “kamu”nun yani “halk”ın yani bizim yararımıza değil diye bağıralım, şirketlerin elinde imzalı mühürlü “kamu yararı kararı” olacak.
Yani; AKP iktidarı tarafından hazırlanan torba kanun teklifi ile JES şirketlerinin önündeki tüm engeller kaldırılacak!
Devam edelim;
“Bakanlık veya Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından gerekli görülmesi halinde hazırlatılan rapor, danışmanlık ücretleri, yapılacak tetkik ve incelemeler için gerekli yolluk, gündelik ve benzeri tüm harcamalar yatırımcı tarafından karşılanacak.”
Buraya kadar tamam. Hükümetin bu projeleri sübvanse ettiğini de hesaba katarsak kimin tarafından karşılandığı da ortada da neyse haydi bunu geçelim ve maddeye devam edelim;
“Bakanlık veya Genel Müdürlük kararı ile faaliyeti kısıtlanan jeotermal kaynak ve doğal mineralli su arama ve işletme faaliyetleri yapanın veya yatırım sahibinin, yatırım giderleri, lehine karar verilen tarafça tazmin edilecek. Yatırım çakışması işlemleri nedeniyle Bakanlıkça veya Genel Müdürlükçe herhangi bir sebeple ödenmek zorunda kalınan tutar, lehine karar verilen tarafa rücu edilecek.”
Yani; dava açmanın önüne engeller konulacak. Nasıl mı? Zeytinimi incirimi kurutuyor diye jeotermal kuyusunun kapatılması için açtığınız davayı kazandığınızda, şirketin o zamana kadar yaptığı masrafları siz ödeyeceksiniz. Yani, bu torba yasa Aydınlının kuyusunu kazmak istiyor. Halkı JES’lere karşı dava açmaktan korkutmayı ve dava açmaktan caydırmayı amaçlıyor. Yani Aydınlının Anayasal hakkı olan hak arama adalet arama yaşam hakkını savunma hakkını elinden alıyor.
Devam edelim;
“Turizm Merkezi veya Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi dahilinde kalan yerlerde Bakanlık tarafından alınacak kamu yararı kararı gereği enerji üretimine öncelik tanınması halinde, ilgili turizm merkezi ya da kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi veya bu alanlar için hazırlanmış onaylı imar planları yeniden düzenlenecek.”
Yani, Turizm alanı veya herhangi bir doğal alan ya da koruma alanları da JES yatırımları karşısında korunmasız hale gelecek.
JES projesi ile Turizm sahası çakıştığında JES projesine öncelik verilecek. Ve tabi ki yine kamu yararı için. Oysa Anayasa’nın 63.maddesi ne diyor: “Devlet, tarih, kültür ve tabiat varlıklarının ve değerlerinin korunmasını sağlar”.
Sonuç olarak bu yasa tasarısı kabul edildiği takdirde Türkiye coğrafyasının tamamına yayılmış olan JES’lere sınırsız özgürlük sağlanacak. Bu nedenle bu tasarı halk düşmanı bir tasarıdır. Jeotermal şirketlerin önündeki yasal engelleri kaldırmayı amaçlamaktadır.
Bu tasarı, Anayasa’ya aykırıdır. Demokratik hukuk devletine aykırıdır. İnsan sağlığına aykırıdır. Sermayenin kar hırsını, insan hayatına üstün tutmaktır.
Bu nedenle Aydın halkını ve tüm Türkiye’yi, bu yasa tasarısına karşı durmaya çağırıyoruz.
İNSAN HAYATI SATILIK DEĞİLDİR!
HUKUK, SERMAYENİN DEĞİL HALKIN YARARINA DÜZENLENMELİDİR!
HALK DÜŞMANI YASALARA HAYIR!
AYDIN’I ENERJİ ÇÖPLÜĞÜNE ÇEVİREN JEOTERMALE HAYIR!
AYDIN ÇEVRE ve KÜLTÜR PLATFORMU (AYÇEP)
TEMSİLEN AYÇEP YÖNETİM KURULU ÜYESİ
Av. HİCRAN DANIŞMAN

 

    

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN